Amir Kral - Forex Trader

0 %
امیر کرال
معامله گر (تریدر) فارکس
 • سبک ترید :
  اصول
 • نوع ترید :
  روزانه
 • سابقه :
  7+ سال
زبان ها
انگلیسی
استانبولی
تورکی
سبک تحلیل
اصول
مدیریت سرمایه
روانشناسی
پلن معاملاتی
استراتژی
سایر مهارت ها
 • طراح وب سایت
 • بیزنس کوچینگ
 • مدیر سئو

نرخ بهره شبانه یا Over Night Rate

1400-09-24

نرخ بهره شبانه یا Over Night Rate

نرخ بهره شبانه یا Over Night Rate نرخ بهره ای است که در آن یک نهاد سپرده گذاری ( معمولاً بانک ها ) یک شبه قرض می دهند یا قرض می گیرند . در بسیاری از کشورها نرخ بهره شبانه ، نرخی است که بانک مرکزی برای تعیین سیاست پولی مشخص می کند . به نرخ بهره شبانه ، سواپ (Swap) هم گفته می شود .

شاخص نرخ بهره شبانه یا (OIS) Overnight Index Swaps

شاخص نرخ بهره شبانه یا (OIS) Overnight Index Swaps می باشد  و ابزاری هست که موسسات مالی برای معاوضه نرخ بهره وام های که در اختیار دارند (تغییر نرخ بهره از ثابت به متغیر و بالعکس) از آن استفاده می کنند . البته بدون هیچ تغییری در ماهیت و مبلغ و شرایط وامی که در اختیار دارند . زمانیکه دو موسسه یک OIS ایجاد می کنند در واقع یکی از آنها نرخ بهره متغییر خود را با نرخ بهره ثابت معاوضه می کند .

مثال : فرض کنید که موسسه الف دارای ۱۰ میلیون دلار وام با نرخ بهره متغییر شبانه می باشد ( یعنی اینکه بهره وام ثابت نبوده و بر مبنای نرخ بهره شبانه پرداخت می گردد ) . از طرفی دیگر موسسه ب دارای ۱۰ میلیون دلار وام با نرخ بهره ۲ درصد ثابت می باشد .

حالا فرض کنید موسسه الف بیشتر تمایل دارد که نرخ بهره ثابت پرداخت کند تا متغییر و موسسه ب نیز بیشتر تمایل دارد که بهره وام خود را به صورت متغییر پرداخت کند تا ثابت .

حالا این دو موسسه به دو روش می توانند به خواسته خود برسند :

اول اینکه هر کدام وام خود را فسخ کنند و مجدداً نسبت به اخذ وام به صورت دلخواه خود اقدام کنند .

دوم اینکه بدون اینکه وام های خود را فسخ کنند با یک معامله سواپ نرخ های وام خود را از متغییر به ثابت و بالعکس تغییر دهند .

مسلم است که روش اول کاملا غلط می باشد . زیرا فسخ قرارداد وام و اخذ آن بسیار هزینه بر و مشکل می باشد بنابراین در روش سواپ هر دو به خواسته خود می رسند . حال دو موسسه با هم توافق می کنند که نرخ های بهره را معاوضه کنند هر یک از موسسات در پایان دوره زمانی وام (یک ماهه ، سه ماهه و…) مابتفاوت نرخ بهره را به ديگری پرداخت كند .

بطور مثال اگر موسسه الف (موسسه ای که بر مبنای نرخ بهره متغییر وام گرفته است) در پایان دوره پرداخت ۱.۷ درصد نرخ بهره پرداخت کند بایستی ۰.۳ درصد دیگر نیز به موسسه ب پرداخت کند (۰.۳=۱.۷-۲) زیرا با موسسه ب قرارداد سواپ بسته است و حال اگر موسسه الف ۲.۲ درصد نرخ بهره پرداخت داشته باشد بایستی ۰.۲ درصد از موسسه ب بگیرد (۰.۲=۲-۲.۲)

سواپ (Swap)

سواپ (Swap) تفاوت میان نرخ‌های بهره است و معمولاً واژه‌ای است که در بازار ارز بیشتر به کار می‌رود . البته کارگزاری‌هایی که امکان معاملات CFD (Contract For Difference)  یا همان قرارداد ما به التفاوت هم دارند از نرخ‌های بهره استفاده می‌کنند . اگر عمر معاملات شما زیر یک روز باشد و معاملات را قبل از پایان روز ببندید ، نیازی به دانستن نرخ بهره نخواهید داشت . با این حال اگر عمر معاملات شما بیش از یک روز است و معمولاً معاملات را تا چند روز باز نگه می‌دارید ، نرخ سواپ (Swap) برای شما اهمیت خواهد داشت . نرخ بهره می‌تواند سود و یا زیان جانبی را به معاملات شما تحمیل کند . از آنجایی‌ که معامله در بازار ارز شامل خرید و فروش هم‌ زمان ارز دو کشور است ، تفاوت نرخ بهره میان دو کشور نشانگر نرخ سواپ خواهد بود . اگر معامله شما تا فردا باز بماند ، بسته به اینکه نرخ بهره معامله منفی یا مثبت است ، سود یا زیان نهایی معامله تغییر خواهد کرد .

 

چند نکته در خصوص نرخ بهره شبانه یا Over Night Rate

1 – در اکثر موارد نرخ بهره شبانه یا Over Night Rate شش ماهه کمترین نرخ بهره موجود است و به همین دلیل تنها برای موسسات معتبر قابل دسترسی می باشد .

2 – نرخ بهره شبانه یا Over Night Rate به طور غیر مستقیم بر نرخ وام مسکن تاثیر می گذارد به این دلیل که زمانی که نرخ بهره شبانه افزایش می یابد برای بانکها گرانتر به حساب می آید . بنابراین برای جبران آن نرخهای بهره بلند مدت را افزایش می دهند .

3 – یکی از چیزهایی که هر تریدر بازار فارکس همیشه باید به آن توجه داشته باشد این است که چقدر بابت هر معامله به بروکر میدهد . اگر حواستان به این مسأله نباشد ممکن است متحمل ضرر زیادی شوید و یا مجبور شوید هرچه سود کرده‌اید را به بروکر بپردازید! بروکر به صورت کلی تحت سه عنوان می‌تواند از تریدر پول بگیرد :

اسپرد
کمیسیون
سواپ یا همان نرخ بهره شبانه

اسپرد تقریبا همیشه وجود دارد ، اما کمیسیون و سواپ خیر . بسته به بروکر و حساب‌های متنوع آن نرخ کمیسیون متفاوت خواهد بود .

4 – معمولاً به نرخ بهره (Swap) هزینه گذر قرارداد شبانه برای معاملات باز هم گفته می‌شود . معمولاً نرخ‌های سواپ برای هر شب محاسبه می‌شود ، اما در شبهای چهارشنبه این نرخ سه برابر می‌شود . توجه داشته باشید که در روزهای چهارشنبه نرخ بهره را باید سه برابر حساب کنید ، زیرا تسویه معاملات اسپات فارکس سه روزه است و تسویه معاملاتی که چهارشنبه شب باز بوده است به روزهای شنبه و یکشنبه می رسد که بازار تعطیل است ، بنابراین سواپ این سه شب نیز در آن اعمال می‌شود . به همین دلیل در شبهای چهارشنبه نرخ بهره را سه برابر حساب می‌کنند .

5 – نرخ بهره شبانه برای فلزات گرانبها مثل طلا همانند نرخ بهره شبانه جفت‌‌های ارز حساب می‌شود .

6 – نرخ بهره شبانه می‌تواند برای سرمایه‌گذاران یک امتیاز محسوب می‌شود . در واقع شما می‌توانید به کمک نرخ بهره شبانه بخشی از هزینه‌های معامله یا در برخی موارد کل هزینه معامله مثل کمیسیون یا اسپرد معامله را پوشش دهید . البته به شرطی که نرخ بهره مثبت باشد . با این حال اگر نرخ بهره منفی باشد ، هزینه معامله هم به نوعی افزایش خواهید یافت .

 

نحوه محاسبه سواپ (Swap)

در تئوری زمانی که شما ارزی با نرخ بهره بالا را خریداری می‌کنید و ارز با نرخ بهره پایین را می‌فروشید ، نرخ بهره مثبت خواهد بود . در این نوع معامله در واقع شما ارز با نرخ بهره پایین را قرض گرفته‌اید و آن را به دارایی با نرخ بازدهی بالاتر تبدیل کرده‌اید (آربیتراژ نرخ بهره) . در مقابل اگر ارز با نرخ بهره پایین را خریداری نمایید و ارز با نرخ بهره بالا را بفروشید ، نرخ سواپ منفی خواهد بود .

مبلغی که برای واریز و یا کسر برای انتقال پوزیشن های باز به روز بعد اعمال می شود ، استورژ (Storage) نام دارد . مبلغ نهایی Swap به عوامل زیادی بستگی دارند . این عوامل عبارتند از :

1 – نرخ کنونی بهره در بازار کشورهای مختلف
2 – نوسانات جفت ارزها
3 – وضعیت بازار بورس
4 – میزان سواپ کارمزد در بروکر

در اینجا ما نرخ تقریبی سواپ برای انتقال گزینه باز به روز بعد برای معاملات در بازار فارکس را محاسبه می کنیم :

فرض می‌کنیم که نرخ بهره در اروپا 4.25 درصد و در امریکا 3.5 درصد می باشد . حالا فرض می‌کنیم که پوزیشن Sell باز با حجم معامله 1 لات برای جفت ارز EURUSD دارید (1 لات برابر 100,000 واحد می باشد ) . یعنی برای این پوزیشن شما باید 100,000 EUR بفروشید به عبارتی شما باید آنها را با نرخ بهره 4.25 درصد قرض بگیرید . وقتی شما یورو – EUR را میفروشید یعنی در اصل دلار – USD خریداری کرده و با نرخ بهره 3.5 درصد در سپرده می‌گذارید .

اگر نرخ بهره کشوری که ارز آن را خریداری می کنید (USD — %3.5) بیشتر از نرخ بهره کشوری باشد که شما ارز آن را می‌فروشید (EUR — %4.25) ، میزان سواپ مثبت به ارز سپرده به حساب شما واریز خواهد شد و برعکس ، یعنی اگر میزان سواپ منفی باشد  از حساب شما کسر خواهد شد . همچنین باید اشاره کنیم که در محاسبه میزان سواپ کارمزد در بروکر نیز در نظر گرفته خواهد شد . (برای مثال 0.25 درصد)

پس خواهیم داشت :

4.25 – 3.5 = 0.75 + 0.25 = 1 %

در نتیجه هزینه‌ها برای معامله سالیانه 1 درصد برابر خواهد بود . سپس باید میزان سواپ که به درصد سالیانه است به ارز سپرده تبدیل کرد .

مثال شماره 1 : انتقال پوزیشن باز برای معامله Sell (فروش) به روز بعد در بازار فارکس .

از آنجایی که شما ارزی با نرخ بهره کمتری (USD — %3.5) می‌خرید و ارزی با نرخ بهره بیشتری (EUR — %4.25) می‌فروشید ، میزان سواپ از حساب تجاری شما کسر خواهد شد .

فرمول محاسبه :

SWAP = (Contract × (IRD + Markup) / 100) × Рrice / Days Per Year

توضیحات فرمول  :

Contract : 100,000 EUR (قرارداد – 1 لات)‏

Рrice : EURUSD – 1.3500 (قیمت فرضی)

Interest Rate Differential (IRD) = 0.75 % (تفاوت بین نرخ بهره دو کشور)

Markup =  0.25 % (کارمزد بروکر)

Days Per Year = 365 (تعداد روز در سال)

محاسبه :

SWAP = (100,000 × (0.75 + 0.25) / 100) × 1.3500 / 365 = USD 3.70

این بدان معنی است که هنگام انتقال معامله برای Sell (فروش) با جفت ارزی EURUSD به روز بعد ، از حساب شما به ازای 1 لات با توجه به ارز پایه حساب 3.70 USD کسر خواهد شد .

مثال شماره 2 : انتقال پوزیشن باز برای معامله Buy (خرید) به روز بعد در بازار فارکس .

اگر شما گزینه Buy (خرید) برای ارز EURUSD ، سواپ در این صورت به حساب تجاری شما واریز خواهد شد ، چون شما ارزی با نرخ بهره بیشتری خریدید (EUR — %4.25) و ارزی با نرخ بهره کمتری فروختید (USD – %3.5).

فرمول محاسبه :

SWAP = (Contract × (IRD — Markup) / 100) × Рrice / Days Per Year

محاسبه :

SWAP = (100,000 × (0.75 – 0.25) / 100) × 1.3500 / 365 = USD 1.85

این به این معنی است که زمان انتقال معامله Buy (خرید) برای جفت ارزی EURUSD به روز بعد همراه با 1 لات با توجه به ارز پایه حساب 1.85 USD و به حساب شما واریز خواهد شد.

 

نحوه پیدا کردن اطلاعات مربوط به نرخ Swap در برنامه متاتریدر

برای این منظور کافی است از منوی View گزینه Market Watch (کلیدهای میانبر Ctrl+M) را انتخاب کتید . سپس در پنجره Market Watch روی نماد معاملاتی مد نظر راست کلیک کرده و از منوی باز شده Specification را انتخاب کنید . پنجره‌ای با همین نام باز خواهد شد . در این پنجره می‌توانید اطلاعات مربوط به نرخ بهره جفت ارز را پیدا کنید .

نحوه پیدا کردن اطلاعات مربوط به نرخ Swap در برنامه متاتریدر
اطلاعات مربوط به نرخ Swap در متاتریدر

در پنجره Specification به دو فیلدی که در تصویر علامت زده شده نگاه کنید . فیلد Swap Long نشانگر نرخ بهره برای معاملات Buy (خرید) در این جفت ارز است . فیلد Swap Short نشانگر نرخ سواپ برای معاملات Sell (فروش) است .

نحوه پیدا کردن اطلاعات مربوط به نرخ Swap در برنامه متاتریدر
نحوه پیدا کردن اطلاعات مربوط به نرخ Swap در برنامه متاتریدر

توجه : این نرخ بهره برای یک شب محاسبه می‌شود نه برای یک سال .

ارسال شده در تحلیل فاندامنتالبرچسپ ها:
یک دیدگاه بنویسید

نه + 13 =

زندگیتو جوری بساز که داستانش ارزش گفتنو داشته باشه
‏‏ᴍᴀᴋᴇ ʏᴏᴜʀ ʟɪғᴇ ᴀ sᴛᴏʀʏ ᴡᴏʀᴛʜ ᴛᴇʟʟɪɴɢ