Amir Kral - Forex Trader

0 %
امیر کرال
معامله گر (تریدر) فارکس
 • سبک ترید :
  اصول
 • نوع ترید :
  روزانه
 • سابقه :
  7+ سال
زبان ها
انگلیسی
استانبولی
تورکی
سبک تحلیل
اصول
مدیریت سرمایه
روانشناسی
پلن معاملاتی
استراتژی
سایر مهارت ها
 • طراح وب سایت
 • بیزنس کوچینگ
 • مدیر سئو

شاخص قیمت تولید کننده PPI

1400-08-08

شاخص قیمت تولید کننده یا Producer Price Index) PPI)

یکی دیگر از شاخص های نشان دهنده میزان تورم PPI است . این شاخص نشان دهنده میزان تغییر بهای تمام شده کالا و خدمات در طول زمان توسط تولید کننده است . شاخص PPI جزء شاخص های پیشرو یا Leading Indicator ، در تورم مصرف کننده است . چرا که با بررسی این شاخص می‌توان از سطح تغییر قیمت‌ها در بازار کالا و خدمات مصرفی یا تورم اطلاع کسب کرد . به بیان دیگر، هر افزایش یا کاهش قیمت در این شاخص با یک وقفه زمانی در شاخص بهای مصرف‌کننده CPI نیز مشاهده می‌شود . از این رو از تغییرات شاخص بهای تولیدکننده به عنوان پیشگویی برای تورم عنوان می‌کنند . زمانی که تولیدکنندگان برای کالا و خدمات بیشتر هزینه می کنند ، این هزینه های بالاتر معمولاً به مصرف کننده منتقل می شود.

هرچه این آمار بالاتر باشد ، نشان از شرایط بهتر اقتصادی و همچنین تورم است . مهم است که این آمار به چه دلیل با رشد روبرو شده است ؟  مثلا رشد PPI وقتی به دلیل افزایش دستمزد باشد ، نشان از پویایی اقتصادی دارد .

شاخص بهای تولیدکننده یا همان PPI  یکی از معیارهایی است که به منظور سنجش عملکرد اقتصادی ، از سطح عمومی قیمت‌ها محاسبه و منتشر می‌شود . از این رو ، تأثیر قابل‌توجهی بر تصمیم‌گیری صاحبان صنایع ، سرمایه‌گذاران و حتی سیاستمداران خواهد داشت .

هدف از محاسبه شاخص بهای تولیدکننده ، اندازه‌گیری تغییرات قیمت‌هایی است که تولیدکنندگان در ازای فروش کالاها و خدمات خود دریافت می‌کنند . به عبارت دیگر می‌توان عنوان کرد که این شاخص ، قیمت کالاها در کارخانه و مبداء تولید را در نظر می‌گیرد . این شاخص به صورت یک شاخص وزنی از قیمت عمده‌ فروشی کالاها یا قیمت‌های تولیدکننده محاسبه می‌شود ؛ به همین دلیل برخی شاخص بهای تولید کننده را شاخصی می‌دانند که روندهای قیمتی در بازارهای عمده‌فروشی ، صنایع تولیدی و بازار کالاها را منعکس می‌کند .

 

دلیل اهمیت شاخص PPI

PPI می تواند به عنوان شاخص پیشرو قیمت تغییرات نهایی در سطح مصرف کننده و تورم در نظر گرفته شود ، اگر روند در PPI بالاتر باشد . تورم کم برای تحریک هزینه های مصرف کننده ، سود شرکت ها و در نهایت بازار سهام خوب است . افزایش تورم می تواند نشانه ای از نرخ بهره بالقوه بالاتری باشد .

PPI می تواند اطلاعات را در مورد روند قیمت ها در مراحل مختلف فرایند تولید به تحلیلگران ، مدیران اجرایی و سرمایه گذاران ارائه دهد . این برای شرکت ها در تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری مفید است ، برای تحلیلگران در ردیابی روندهای اقتصادی و برای سرمایه گذاران که سرنخ هایی را برای تورم آینده ارایه می دهند .

در تحلیل بنیادی بررسی شاخص بهای تولید کننده حائز اهمیت است زیرا تغییر در سطح عمومی قیمت‌ها را نشان می‌دهد و ارتباط بالایی با بازار دارد . تحلیلگران از این شاخص برای پیش‌بینی نرخ تورم در آینده استفاده می‌کنند . همچنین شاخص قیمت تولید کننده میزان تقاضای مصرف کننده را نیز نشان می‌دهد .

از آنجایی که شاخص PPI یکی از معیارها برای اندازه‌گیری تورم مصرف‌کنندگان است. مادامی که کارخانه هزینه بیشتری برای خرید مواد خام می‌پردازد میزان قیمت کالاهای تولیدی خود را افزایش داده و در نتیجه تورم مصرف‌کنندگان افزایش می‌یابد.

 

نحوه محاسبه شاخص PPI

شاخص قیمت تولیدکننده سه بخش تولیدی را زیرنظر دارد :

(1) شرکت‌های کالامحور ، (2) شرکت‌های صنعتی و (3) شرکت‌های مبتنی بر مرحله پردازش .

برای تهیه شاخص PPI ، اطلاعات طی یک نظرسنجی پستی از خرده‌فروشان جمع‌آوری شده و پس از نمونه‌گیری سیستماتیک تمام شرکتهای داخل لیست سیستم بیمه بیکاری ، از سوی آمار اداره کار آمریکا منتشر می‌شود . معامله‌گران می‌توانند تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده را به‌صورت تغییرات درصدی سالیانه و ماهیانه مشاهده کنند .

 

ضعف شاخص PPI

عناصر فرار ، مانند انرژی و غذا ، می توانند نتایج اطلاعات را خراب کنند .

همه صنایع در اقتصاد پوشش داده نمی شوند .

 

چند نکته مهم در خصوص شاخص PPI

1 – این شاخص به عنوان شاخص قیمت عمده فروشی (Wholesale Price Index (WPI)) تا سال 1978 شناخته می شد.

2 – PPI فعلی سال پایه در سال 1982 در 100 تعیین شده است . هر محصول یا گروهی از محصولات با یک شماره پایه 100 در یک دوره پایه شروع می شود . تمام حرکات آینده در قیمت های تولید کننده در مقایسه با دوره قبلی اندازه گیری می شود. بنابراین ، اگر یک محصول دارای PPI پایه ای از 100 باشد و در ماه بعد آن دارای PPI 110 می باشد ، این نشان می دهد که قیمت آن محصول نسبت به دوره قبلی 10٪ افزایش یافته است .

3 – تغییرات مثبت در شاخص قیمت تولیدکننده نشانه بالارفتن هزینه‌هاست و این افزایش قیمت‌ها درنهایت روی مصرف‌کنندگان اثر خواهد گذاشت . اگر این تاثیر به اندازه کافی زیاد باشد ، اعداد و ارقام آتی شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) نیز افزایش خواهد یافت که این امر حاکی از افزایش سطح عمومی قیمت‌ها خواهد بود.

4 – به یاد داشته باشید که ارزشمندترین جنبه مربوط به شاخص قیمت تولیدکننده PPI ، تاثیر هشدار دهنده‌اش بر بازار است.

5 – نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که برخی از معامله‌گران و تحلیل‌گران بازار‌های مالی معتقد هستند که شاخص CPI به مراتب از اهمیت بالا‌ترین نسبت به PPI برخوردار بوده و می‌تواند درک درست‌تری نسبت به میزان تورم موجود در یک کشور ایجاد کند . چرا که تغییرات قیمت کالا‌ها و مواد اولیه در نهایت پس از عبور از مراحل تولید خود را روی تغییرات قیمت مصرف کننده نشان می‌دهد . بنابراین شاخص CPI که تغییرات قیمت مصرف کننده را مورد بررسی قرار می‌داد ، می‌تواند دیدگاه جامع‌تری برای محاسبات تورم در یک کشور ارائه نماید.

6 –

در سایت فارکس فکتوری ما با 2 نسخه PPI مواجه هستیم :

PPI , Core PPI

Core PPI تغییر در قیمت فروش کالاها و خدمات فروخته شده توسط تولیدکنندگان را به استثنای مواد غذایی و انرژی که حدود 40٪ از PPI را شامل می شوند را اندازه گیری می کند .

روش تاثیر : اگر عدد اعلامی بهتر از پیش بینی اعلام گردد تاثیر مثبت روی ارز می گذارد.

یعنی “واقعی” بیشتر از “پیش بینی” برای ارز خوب است ( ‘Actual’ greater than ‘Forecast’ is good for currency ) .

میزان تاثیر : زیاد

زمان انتشار گزارش : اعلام بصورت ماهیانه در هفته دوم هرماه (معمولاً ۲۳ روز بعد از پایان هر ماه )

منبع انتشار گزارش : اداره آمار کار ایالات متحده (BLS) Bureau of Labor Statistics

ارسال شده در تحلیل فاندامنتالبرچسپ ها:
1 دیدگاه
 • محمدخان

  آفرین بر شما

  23:03 1402-08-18 پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

11 + چهارده =

زندگیتو جوری بساز که داستانش ارزش گفتنو داشته باشه
‏‏ᴍᴀᴋᴇ ʏᴏᴜʀ ʟɪғᴇ ᴀ sᴛᴏʀʏ ᴡᴏʀᴛʜ ᴛᴇʟʟɪɴɢ