Amir Kral - Forex Trader

0 %
امیر کرال
معامله گر (تریدر) فارکس
 • سبک ترید :
  اصول
 • نوع ترید :
  روزانه
 • سابقه :
  7+ سال
زبان ها
انگلیسی
استانبولی
تورکی
سبک تحلیل
اصول
مدیریت سرمایه
روانشناسی
پلن معاملاتی
استراتژی
سایر مهارت ها
 • طراح وب سایت
 • بیزنس کوچینگ
 • مدیر سئو

گزارش کتاب بژ یا Beige Book

1400-09-01

کتاب بژ یا Beige Book

کتاب بژ (کتاب بورس) یا Beige Book یک گزارش کیفی است که توسط کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) تهیه و منتشر می شود . این گزارش که از آن به عنوان خلاصه تفسیر شرایط فعلی اقتصادی یاد می شود ، به بررسی کیفی شرایط اقتصاد ملی ، سرعت فعالیت های تجاری محلی و همچنین شرایط استخدام در هر یک از مناطق 12 گانه  FOMC می پردازد .

در این گزارش هر یک از 12 بانک کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) با رهبران کسب و کار محلی ، اقتصاددانان ، بانکداران منطقه خود و سایر فعالان بازار مصاحبه می کنند و فصلی را در کتاب بژ  انتشار می دهند . سپس هر فصل به بخش های مختلف تقسیم می شود .

هدف هر گزارش کتاب بژ توصیف تغییرات شرایط اقتصادی (بر اساس منطقه و صنعت) نسبت به گزارش قبلی است . علاوه بر این ، این گزارش به جزئیات چگونگی تأثیر عوامل اقتصادی مانند قیمت کالاها ، تورم و نرخ ارز بر اقتصاد محلی می‌پردازد.

داده های این گزارش توسط 12 بانک منطقه ای کمیته بازار آزاد فدرال ( San Francisco – Dallas – Atlanta – Richmond – Chicago – Boston – New York – Philadelphia – Cleveland – Minneapolis – Kansas City – St. Louis) در مورد شرایط اقتصادی در اقتصادهای منطقه ای مربوطه جمع آوری شده است.

کتاب بژ  یکی از ارزشمندترین ابزارهای موجود FOMC برای تصمیم گیری های کلیدی در مورد اقتصاد محسوب می شود . خلاصه کلی از 12 گزارش منطقه توسط یک بانک فدرال رزرو تعیین شده به صورت چرخشی تهیه می شود .

مناطق 12 گانه FOMC
مناطق 12 گانه FOMC

اعضای FOMC اطلاعات کتاب بژ را برای ارزیابی شرایط اقتصادی در مناطق مختلف فدرال رزرو بررسی می کنند . این می تواند به آنها کمک کند تا درک کنند که صنایع کلیدی در بخش های مختلف کشور چگونه عمل می کنند و تصمیم بگیرند که آیا شرایط در اقتصاد کلی ضامن تغییر در سیاست های پولی در سراسر کشور است یا خیر . به عنوان مثال ، اگر نشانه هایی از کاهش سرعت در چندین منطقه فدرال رزرو در گزارش وجود داشته باشد ، اعضای FOMC ممکن است تصمیم بگیرند اقداماتی را که برای تحریک رشد اقتصادی در نظر گرفته شده است ، اجرا کنند . مثلاً افزایش یا کاهش نرخ بهره و …

چند نکته در خصوص کتاب بژ یا Beige Book

1 – گزارش کتاب بژ هر سال ۸ بار منتشر می‌شود و معمولاً روز چهارشنبه (2 هفته قبل) از نشست کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) منتشر می‌شود . بایستی توجه داشت که این گزارش تنها شامل داده‌های آماری نیست و اطلاعات پردازش شده از منابع ۱۲ گانه اقتصادی آمریکا را در بر می‌گیرد .

3 – کتاب بژ مکمل مفیدی برای سایر اشکال داده های اقتصادی منطقه ای است ، زیرا شامل اطلاعاتی است که هم به صورت رسمی و هم غیررسمی در سراسر مناطق جمع آوری شده است.

4 – کتاب بژ یکی از دو گزارش مهمی است که به FOMC داده می شود و تنها گزارشی است که در دسترس عموم است و از طریق وب سایت فدرال رزرو قابل دسترسی می باشد . جالب است بدانید که این گزارش تا سال 1985 در دسترس عموم قرار نمی گرفت ، تا زمانی که یک خبرنگار سابق داو جونز درخواست کرد آن را ببیند و رقبای خود را تشویق به انجام همین کار کرد . این کتاب برای اولین بار در سال 1970 گردآوری شد و تا سال 1983 به نام کتاب قرمز (Red Book) نامیده می شد ، زمانی که رنگ آن تغییر کرد . از آن زمان به بعد به آن کتاب بژ می گویند .

5 – بایستی توجه داشت که هر چند که فدرال رزرو از این گزارش برای تبیین سیاست‌های پولی (هاوکیش و داویش) استفاده می‌کند ، اما این گزارش دیدگاه‌های مقامات فدرال رزرو را نشان نمی‌دهد . اما جزئیات مسائل اقتصادی هر منطقه اقتصادی آمریکا را به تفکیک بخش اقتصادی ارائه می‌دهد.

 

گزارش Teal Book ؟

گزارش Teal Book که از ترکیب دو کتاب Blue Book و Green Book در ژوئن 2010 ایجاد شد ، گزارش دیگری است که به FOMC ارائه می شود و به دو بخش Teal Book A و Teal Book B تقسیم می شود .این گزارش به صورت رسمی Teal Book به عنوان گزارش به FOMC در مورد شرایط اقتصادی و سیاست پولی شناخته می شود . این گزارش شامل تحلیلی در مورد شرایط و پیش بینی های اقتصادی ، مالی جاری و همچنین جزئیات گزینه های سیاست پولی است .

گزارش Teal Book
گزارش Teal Book

Teal Book A دارای عنوان فرعی «شرایط اقتصادی و مالی : وضعیت فعلی و چشم‌انداز» است و حاوی تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌هایی برای اقتصاد و بازارهای مالی ایالات متحده و بین‌المللی است .

Teal Book B دارای عنوان فرعی «سیاست پولی : استراتژی‌ها و جایگزین‌ها» است و حاوی اطلاعاتی درباره گزینه‌های سیاست پولی است که FOMC ممکن است برای جلسه آتی در نظر بگیرد.

 

روش تاثیر : سیاست پولی انقباضی (هاوکیش (Hawkish)) بیشتر از حد انتظار برای ارز خوب است  و تاثیر مثبت روی ارز می گذارد.

میزان تاثیر : کم

زمان انتشار گزارش : هشت بار در سال (حدوداً هر 45 روز یکبار) و معمولاً روز چهارشنبه (2 هفته قبل) از نشست کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC)

منبع انتشار گزارش : سیستم فدرال رزرو بانکی امریکا Federal Reserve

ارسال شده در تحلیل فاندامنتالبرچسپ ها:
1 دیدگاه
 • مسعود نوباشی

  مختصر و مفید بود ،، سپاسگزارم
  نوباشی

  09:07 1402-07-27 پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

1 × یک =

زندگیتو جوری بساز که داستانش ارزش گفتنو داشته باشه
‏‏ᴍᴀᴋᴇ ʏᴏᴜʀ ʟɪғᴇ ᴀ sᴛᴏʀʏ ᴡᴏʀᴛʜ ᴛᴇʟʟɪɴɢ